понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie albo po prostu żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają role ogrodzenia, natomiast częstokroć służą tez za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenie z plastiku sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie szybko rosną i mocno się zagęszczają. Sporo powabu maja także takie żywe ogrodzenia, które wiodą poprzez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina gałązek albo kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazki, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju same rosną, nierzadko również ekspansywnie rozkwitają, tymczasem wymagają także sporo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastyku z Wasilkowa zdołają być niesłychanie smukłe, aczkolwiek wypada je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot komponuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony widocznej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie Winylowe z Poręby stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. O ile mamy sporo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий